יש על מה להצהיר: מה דורש החוק בנוגע למכס בכניסה לארץ?

חזרה לארץ לאחר חופשה או פגישת עסקים בחו"ל מחייבת אתכם כנוסעים להצהיר אודות רכישות שבוצעו, וזאת כחלק מהבנה כי החוק בישראל מחייב כל נוסע לדווח לרשויות המס בנוגע לרכישות שבוצעו בזמן השהות בנתב"ג או מעבר לים, וזאת במידה ומדובר בייבוא. למעשה, בעת ההגעה לארץ ורגע לפני שאתם יוצאים מנתב"ג תצטרכו לבחור בין שתי אופציות – מעבר במסלול הירוק  ומעבר במסלול האדום. כיצד תדעו באיזה מעבר לעבור ועל מה להצהיר? אנחנו כאן עם כל הפרטים.

מסלול ירוק – כל מה שצריך לדעת

מסלול ירוק הוא מסלול המאפשר לנוסעים להימנע מדיווח אודות רכישות שבוצעו כאן בארץ או בעולם. אם יש ברשותכם חפצים אישיים לא תצטרכו לדווח עליהם ולעבור במסלול הירוק, כאשר מדובר בפריטים שאותם ניתן לקחת איתכם בתיק ולא מיועדים למכירה. בין הפריטים הללו ניתן למנות בין היתר ביגוד, הנעלה וכן מוצרי טואלט אישיים, טבק במשקל שאינו עולה על 250 גרם, משקאות משכרים – יין עד 2 ליטר ואילו כל משקה משכר אחר במשקל של עד קילו ואשר אותו ניתן להכניס לתיק. במידה ואתם נכנסים למסלול הירוק לאחר הנחיתה המשמעות היא שאין לכם על מה להצהיר. יחד עם זאת, במידה ואתם מחזיקים בחפצים או בכמויות שאינן תואמות את לשון החוק, אזי אתם חשופים לקנסות. על כן, חשוב להביא איתכם את הקבלות בשביל למנוע מחלוקת אל מול פקידי המכס. שימו לב כי על פי החוק, הפטור לגבי הצהרה לרשויות המכס ניתנת לאדם בודד, כאשר תשלום המס אינו מדורג.

יש על מה להצהיר: מה דורש החוק בנוגע למכס בכניסה לארץ?

מסלול אדום – פריטים אותם אסור להעביר

המסלול האדום הוא המסלול שבו אתם נדרשים להצהיר אודות חפצים שאינם כלולים בפטור במס. במידה ומדובר בחפץ שעלותו עולה על 200 דולר כמו למשל תיק, תידרשו להצהיר עליו במסלול האדום. בנוסף, אלכוהול בכמות שעולה על הכמות שאותה ציינו בפסקה הקודמת מחויב גם הוא במעבר במסלול האדום, כאשר במידה ומדובר למשל בהלבשה והנעלה שעולים על כמות סבירה שאותה ניתן לקחת בתיק היד. במידה ותחליטו להסתכן ולעבור במסלול הירוק במקום במסלול האדום, אתם מסתכנים בעבירה פלילית שיכולה להוביל גם לתשלום קנס וכן העמדה לדין, ועל כן שמירה על לשון החוק היא קריטית בעבור כל נוסע שחוזר לישראל – בין אם מדובר באזרח או בתייר.

לסיכום

מסלול המכס בגבולות מדינת ישראל נקבע בהתאם לשני מסלולים – מסלול אדום ומסלול ירוק. לשון החוק ברורה מאוד בכל הקשור להצהרה אל מול רשויות המכס, ועל כן אם אתם מתלבטים לגבי באיזה מעבר לבחור, עברו היטב על הסקירה הזו ובמידת הצורך היכנסו לאתר הרשמי של רשות המיסים בשביל לוודא כי אתם מתנהלים בצורה חוקית ולא מנסים לעקוף את לשון החוק.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו!

מסע באמזונס

נגישות