גרים בחו"ל? סקר מנדטים ייתן לכם הצצה למצב ימי הבחירות בישראל

כיום, משלל סיבות, בוחרים ישראלים רבים לחיות בחו"ל, אך אין זה אומר שהם לא אוהבים את ישראל ולא מתעניינים במה שקורה בארץ. אחד הנושאים הבוערים במדינה בימים אלו הוא יום הבחירות שיתקיים בעוד מספר חודשים, וכמו לקראת כל מערכת בחירות, גורמים בתקשורת כבר החלו לנסות לחזות את תוצאות מערכת הבחירות הקרבה. אתרי חדשות מובילים הם אחד המקורות שדרכם יכולים הישראלים שגרים בחו"ל לדעת מה קורה במדינה ולהתעדכן בסקרי המנדטים השונים. מהו סקר מנדטים ואיך הוא יכול לעזור לגרים בחו"ל להתעדכן במצב הבחירות בישראל? כל התשובות לפניכם!

מה זה סקר מנדטים?

סקר הוא שיטה לאיסוף נתונים על נושאים מסוימים על ידי אמצעים סטטיסטיים, ואילו מנדט הוא מושב בכנסת שמייצג אחוז מסוים מקולות שניתנו מהבוחרים למפלגה בבחירות. מן הסתם, בחינת דעותיהם של כל אזרחי ישראל בעלי זכות ההצבעה אינה אפשרות מעשית, ולכן פונים אל מדגם מייצג שבאמצעותו ניתן להכליל את הממצאים על כלל האוכלוסייה. כלומר, כשמדברים על סקר מנדטים, מתכוונים לסקר שדוגם את דעותיהם של פלח מסוים מהאוכלוסייה, במטרה לקבל תמונה כללית על הדעות הפוליטיות של האזרחים ולמי בכוונתם להצביע בבחירות הקרובות. סקרי המנדטים מתפרסמים באתרי החדשות השונים ומסוקרים בהרחבה, כך שתוכלו לקרוא כתבות בנושא סקר מנדטים באתר כיפה, למשל, ולהתרשם מהממצאים ומהפרשנויות של סקרים אלה.

איזה פרטי מידע אוספים בסקר מנדטים?

סקרי בחירות וסקרי מנדטים הם חלק בלתי נפרד ממערכת הבחירות בישראל, והם מאפשרים לפתח את הדיון הציבורי והתקשורתי בעניינים אלה. בתקופות בהן נערכים קמפיינים של בחירות, הסקרים עוזרים למועמדים ולצוותי הקמפיין לדעת מה הציבור חושב עליהם, מה הוא רוצה ולמה הוא מצפה מהם. כתוצאה מכך, סקרי המנדטים מעניקים מידע שיכול לעזור לציבור ולכלי התקשורת לחזות את תוצאות הבחירות הקרבות. אבל אילו היבטים נמדדים בסקרים אלה?

 

 

סקרי בחירות בודקים כל מיני היבטים שנוגעים לבחירות. בין היתר, הם בודקים את מידת ההיכרות של הציבור עם המועמדים, את היחס של הציבור אל המועמדים ומה עמדתו של הציבור בנוגע למעשיו של כל מועמד. לאחר שכל המידע משוקלל, ניתן לקבל תמונת מצב כללית לגבי מצבו של כל אחד מהמועמדים שרצים לבחירות ולקבוע את הסיכוי של כל מועמד להיבחר בהשוואה למועמדים אחרים.

איך סקר מנדטים יכול לעדכן אתכם במצב הבחירות?

ככלל, חיזוי של תוצאות הבחירות הוא מורכב, ונשאלת השאלה האם באמת ניתן לחזות את תוצאות הבחירות, או שהיכולת של הסקרים האלה מוטלת בספק? עם זאת, הסקרים יכולים לספק תמונת מצב כלשהי על החברה הישראלית בזמן הנתון, תמונה שקשה לראות או להבין כאשר מתגוררים בחו"ל. אם אתם לא גרים בישראל, סקרי המנדטים יכולים לשקף לכם את הלך הרוח בציבור הישראלי ופרשנויות הסקרים והדיון בעניינם יכולים לעזור לכם להחליט למי להצביע, למקרה שתרצו בכך. סקרי המנדטים יאפשרו לכם לדעת מי המועמדים המובילים, מה הציבור חושב על כל אחד מהמועמדים האלה ולאילו תוצאות עליכם לצפות ביום הבחירות עצמו. גם אם בכוונתכם לוותר על זכות ההצבעה, שווה לעקוב אחר הסקרים ולהישאר מעודכנים.

סיכום

לסיכום, לקראת הבחירות הקרובות, ישראלים רבים המתגוררים בחו"ל יכולים לקבל הצצה להלך הרוח של הציבור בישראל על ידי סקרי המנדטים שמתפרסמים מעת לעת בכלי התקשורת ובאתר חדשות. סקרי בחירות ופרשנויותיהם הם דרך מצוינת להישאר מעודכנים בכל הנוגע לתקופת הבחירות בישראל ולדרמות המתחוללות בפוליטיקה הישראלית.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו!

מסע באמזונס

נגישות