על ספת הפסיכולוג: 5 טיפולים בנפש שכדאי להכיר

זה לא סוד שבשנים האחרונות הנושא של טיפול בנפש הפך לאחד מהנושאים המדוברים ביותר, הן על רקע המצוקה הנפשית שנוצרה בעקבות התפשטות מגפת הקורונה והן בשל ההבנה כי טיפול בנפש הוא הכרחי לטובת יצירה של אורח חיים בריא ומאוזן. אם גם אתם רוצים לטפל בעצמכם אולם מתלבטים לגבי טיפולים, להלן חמישה סוגי טיפול שכדאי להכיר, מתוך מטרה לאפשר לעצמכם לקבל את המענה והתמיכה לה אתם זקוקים. מוכנים? בואו נתחיל.

טיפול CBT

אחד מהטיפולים המתקדמים ביותר בעולם בריאות הנפש הוא טיפול CBT. מדובר בטיפול קצר מועד המתמקד בשינוי של דפוסי החשיבה וההתנהגות, והוא נמצא כבעל שיעור הצלחה גבוה בטיפול בחרדות, טראומות, OCD ועוד. מידע נוסף טיפול CBT מהווה הזדמנות מצוינת בעבורכם להעמיק את הידע באחד מהטיפולים המתקדמים ביותר בתחום בריאות הנפש, הן בשל אחוזי ההצלחה הגבוהים והן בשל היותו טיפול שיכול להתאים לא רק למבוגרים אלא לצעירים ואפילו ילדים אשר רוצים ליצור שינוי משמעותי.

טיפול ACT

טיפול זה מתמקד בקבלה ובמחויבות, כאשר השיטה הזו פותחה לראשונה עוד בשנות ה-90. במסגרת הטיפול הזה מותאם לכל מטופל טכניקות טיפול מתקדמות הלקוחות מתוך עולם המיינדפולס לצד טכניקות טיפול מסורתיות ומתקדמות. היתרון של השיטה הזו נובעת בין היתר בעקבות היכולת לתרגל תוך כדיהטיפול וגם מחוצה לו במסגרת של מחויבות לפעולה, כחלק מהבנה כי בשביל להפחית את ההתנגדות לסבל  נדרש לבצע עבודה עצמית שנועדה להפחית את ההתנגדות לרגשות שלילים. טיפול זה מעודד שיחה פתוחה על רגשות, כחלק מהבנה שמגיעה לידי ביטוי בהפחתה של תסמינים של סבל, ויצירה של מענה המגיע לידי ביטוי באמצעות קשיבות וכן יכולת ליצור שיפור ממשי במצבים נפשיים מאתגרים כמו למשל חרדות.

טיפול פסיכיאטרי

טיפול פסיכיאטרי בנוי על בסיס השיטה הפסיכולוגית המסורתית המתבצעת באמצעות אבחון מצבו של המטופל ולאחר מכן מתן של טיפול המתבצע גם באמצעות שיחות המתבצעות אחד על אחד לצד מתן של טיפול תרופתי, בהתאם לצורך. הטיפול הזה מתמקד בשיקום. שימו לב כי לא כל אחד מורשה לבצע את הטיפול אלא רק פסיכיאטר אשר רשום בפנקס הפסיכיאטריים של משרד הבריאות, ואשר עבר הכשרה  מקיפה בשביל לספק את המענה בעבור מטופלים שנמצאים במצבי מצוקה כמו למשל דיכאון קליני, טראומה ועוד.

 

 

טיפול פסיכולוגי

הטיפול הפסיכולוגי זוכה לתהודה ציבורית נרחבת בשנים האחרונות, לא מעט בזכות מובילי דעת קהל אשר סיפרו בכנות על הטיפולים אותם הם עוברים במסגרת של שיחות עם פסיכולוג. היתרון של טיפול פסיכולוגי נובע בעקבות היותו טיפול ארוך טווח המאפשר למטופלים לבנות מערכת יחסים המבוססת על אמון, בעקבות מרחב בטוח שבו ניתן להבין לעומק תהליכים ודפוסי התנהגות, ועם הזמן להניע יצירה של מהלך המאפשר להוביל לשיפור ממשי בבריאות הנפשי.

טיפול הוליסטי

טיפול הוליסטי משלב בין שיחות עם מטפל לבין טיפול במגע לצד שימוש בצמחי מרפא, מתוך תפיסה כי קיים קשר בין הגוף לבין הנפש. את הטיפול הזה מבצעים מטפלים אשר עברו קורסים והסמכות בתחום, אולם צריך לקחת בחשבון כי מדובר בתחום פרוץ ולמעשה כל אחד ואחת יכולים לעסוק בכך. על כן, קבלת המלצות בנוגע לטיפול הוליסטי המתמקד בגוף ונפש הוא חיוני לטובת קבלת החלטות נכונות, כאשר טיפול זה אינו מתאים בעבור מצבים אקוטיים הדורשים את ההתייחסות של בעל מקצוע.

לסיכום

הסקירה אותה הצגנו לכם מהווה הצצה  לשורה של טיפולים שיכולים לסייע לטובת התמודדות עם מצבים רגשיים מורכבים כמו גם יצירה של מענה המגיע לידי ביטוי בטיפול נפשי. מדובר בהזדמנות בעבורכם לטפל בעצמכם  ובנפש, ובהתאם לכך להוביל ליצירה של מענה המגיע לידי ביטוי בחיזוק הגוף ולא פחות מכך, הנפש.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו!

מסע באמזונס

נגישות