אל תתנו לכאבי הבטן להפריע לטיול שלכם: איך אפשר לטפל בחיידק הליקובקטר?

סובלים מבעיה במערכת העיכול? כאשר יכול להיות כי מדובר בחיידק השוכן במערכת העיכול ואשר נקרא הליקובקטר פלורי. מדובר בחיידק שגורם לתאי הקיבה להפריש חומצה בכמות עודפת העלולה לגרום לכיבים ואף במקרים חריגים להיווצרות של תאים סרטניים, אולם לא הוכח במחקרים כי קיים קשר  ישיר בין הימצאות של החיידק לסרטן. הדבר המעניין לגבי החיידק הוא שמחצית מאוכלוסיית העולם נושאים את החיידק, אולם לעיתים לא מודעים בכלל להימצאות שלו בחלל הקיבה, עד אשר מתרחשים כאבים כמו  למשל כאבי בטן שמשפיעים על שגרת היום יום. מתכננים לצאת לטיול בקרוב וחוששים מפני הכאבים שיפריעו לטיול? להלן כל מה שצריך לדעת לגבי טיפול בחיידק.

אילו מאכלים כדאי לאכול בשביל לטפל בחיידק?

חיידק הליקובקטר הוא חיידק שבניגוד לחיידקים אחרים משגשגים באזור הקיבה והוושט, ועל כן אין אפשרות להעלים אותו אלא רק לטפל באמצעות יצירה של שינוי תזונתי לצד פיקוח מצד הרופא המטפל הבוחן באמצעות בדיקת נשימה האם אכן מדובר בחיידק הזה, ועל כן ניתן יהיה לשלב בין טיפול תרופתי המתבצע באמצעות שני סוגים של אנטיבוטיקה לצד שינוי תזונתי. בשביל להתאים את התזונה  עוד לפני היציאה לחופשה, רצוי לתאם כבר עכשיו פגישה אצל תזונאית המתמחה בתחום, וזאת מתוך מטרה לבנות תפריט המותאם לצרכים שלכם ועם שימת דגש על מזון עשיר בסיבים, מינרלים כמו גם ויטמינים שעשויים לסייע לטובת הפחתה של תדירות כאבי הבטן. בנוסף, שמירה על סדר ארוחות קבוע הוא פרמטר שצריך להיות נוכח גם בחיי היום יום וגם בזמן חופשה, כחלק מהבנה כי ארוחות שאינן מסודרות עשויות להוביל לכאבים, צרבות, בייחוד כאשר אתם נמצאים בחופשה כאן בישראל או מעבר לים.

ריכוז גבוה של סיבים תזונתיים גבוהים לצד בדיקה של ערכים תזונתיים תאפשר לכם לקבל החלטות נבונות שיובילו לא רק להתמודדות טובה יותר עם החיידק, אלא גם הפחתה של התסמינים שנוצרים בעקבות ההימצאות שלו.

 

 

על איזה מזון כדאי לוותר בזמן החופשה?

מבחינת איסורים בתזונה, מומלץ להפחית את צריכה של פירות וירקות העשירים בויטמין C כמו  למשל עגבניות, פירות הדר וקיווי, מאחר ומדובר בפירות שמגבירים את רמת החומציות של הקיבה. בנוסף, רצוי להמעיט בשתייה של אלכוהול כמו גם קפאין, כאשר שילוב של מיץ חמוציות מהווה דרך מצוינת לסייע לאיזון רמת החומציות הקיבה, בעקבות נוגדי החמצון המונעים את היצמדות החיידק לדופן הרקמה במעי, ובהתאם לכך לנטרול של פעילות החיידק. נוסף לכך, מזון עם אחוז שומן גבוה כמו למשל מזון מטוגן פחות מומלץ למבוגרים שמאובחנים עם החיידק הזה. ההרגלים שלכם בנושא הזה הם חלק בלתי נפרד מטיפול בחיידק הזה, בייחוד כאשר לוקחים בחשבון כי מדובר בחיידק עמיד מאוד שמשפיע באופן משמעותי על איכות החיים, בין אם יוצאים לחופשה ובין אם מדובר בחיי היום יום.

לסיכום

הימצאות של חיידק הליקובקטר פלורי מובילה לשלל תופעות בריאותיות, החל מכאבי בטן ועד תחושה של כבדות וחוסר רעננות. החדשות הטובות הן שאפשר כבר עכשיו ועוד לפני שיוצאים לחופשה ליצור שינוי משמעותי בהרגלי התזונה, כחלק מיצירה של מענה המגיע לידי ביטוי גם באמצעות תזונה מאוזנת ונכונה וגם באמצעות הפחתה של מזון אשר עלול לגרום לכאבים ובהתאם לכך להשפיע על היכולת שלכם להתמודד עם החיידק, ובכך ליצור חופשה מפנקת ובלתי נשכחת ביעד כאן בישראל או מעבר לים.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו!

מסע באמזונס

נגישות